kadim bilgeliğin yolculuğu devam ediyor...
SEZAİ KARAKOÇ SİYASAL VE SOSYAL MESELELER
Siyaset

SEZAİ KARAKOÇ SİYASAL VE SOSYAL MESELELER

Editörler: MAHMUT HAKKI AKIN - YUNUS ŞAHBAZTürk Şiiri başta olmak üzere Cumhuriyet Dönemi Türk Düşüncesinin önde gelen entelektüellerden biri olan Sezai Karakoç, bir neslin zihin dünyasına damga vurmuştur. İster edebiyat alanında olsun ister siyasal düşünce alanında olsun Sezai Karakoç’un her
zaman üzerinde düşüneceği bir meselesi olmuştur. Aslında meselenin çözümünden çok meseleye yaklaşım biçimi hepimizde hayranlık uyandırmıştır. Sezai Karakoç, Türkiye topraklarında yetişen önemli bir entelektüeldir. Sadece teorik olarak kalmamış, pratikte de fikirlerini eyleme geçirme konusunda; “Milletim! Uyan, kendine gel! Yeni bir sayfa aç. Yeni bir çağ aç. Geçmişte birkaç kez çağ açmıştın. Yine açabilirsin. Yine açabilirsin. Yine açabilirsin.” mottolarıyla Yüce Diriliş Partisini kurarak Türk siyasal hayatına atılmıştır. Sürekli üreten, sürekli aktüel konuları kendisine bir mesele edinen mümtaz bir şahsiyet olarak, koca bir nesli beslemiştir.
Monna Rosa, Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine, Veda, Benim Sevgim ve daha nice şiiriyle birçok kişide iz bırakan Karakoç, işlediği konuların zenginliği, dil seviyesi ve II. Yeni Şiiri, öncesi ve sonrasındaki şiir serüveniyle Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şakir Diclehan, Meryem Sümeyye Özbayrak, Abdullah Metin, Serkan Yorgancılar, Mustafa Edip Çelik-Mehmet Raşit Küçükkürtül, Ömer Ertürk, Bedri Mermutlu, Mahfuz Zariç ve Pelin Sultan Kara’nın bölümleriyle katkı sunduğu bu kitapta, medeniyet, toplum ve diriliş düşünceleri etrafında Sezai Karakoç’un siyasal ve edebiyat yönü incelenmektedir.

Genel Yayın Yönetmeni: Serhat Buhari BAYTEKİN Genel Koordinatör: Üzeyir TEKİN
Yayın Yönetmeni: Fatih YILDIZ İç Tasarım: Özge DEMİR ÖZKAN
Kapak: Toprak GÜNDOĞDU ISBN: 978-605-7629-80-7
Kağıt: 65 Holman Kapak: Amerikan Cilt
Boyut: 14X21

En Çok Satanlar

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler