kadim bilgeliğin yolculuğu devam ediyor...
Tarih

İMPARATORLUĞUN SAVAŞ KARARI - Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşına Neden Girdi

ALİ BALCI - TUNCAY KARDAŞ - İSMAİL EDİZ - YILDIRIM TURAN



Dağılmanın eşiğinde bir İmparatorluk, neden Avrupa’nın büyük devletleri arasındaki savaşa dahil oldu? Devletin sonunu getiren savaşın kararını kimler, hangi koşullar altında aldı? Elinizdeki kitap, geç Osmanlı döneminin en çok ilgi çeken sorusunu ele alıyor. Bu soruyu cevaplarken, okuyucusunu ‘Osmanlı için tek seçenek savaşa girmekti’ ya da ‘Enver Paşa Osmanlı’yı savaşa soktu’ gibi basmakalıp cevapların dışında düşünmeye sevk ediyor.

Kitap, Birinci Dünya Savaşı kararını açıklamanın ötesinde, akademik bir perspektife de sahip. Alanında yetkin dört uluslararası ilişkiler hocası, çalışma boyunca dış politika kararlarını açıklamada öne çıkan neoklasik realizm teorisini kullanıyor. Dolayısıyla kitap sadece yakın tarihin en ilgi çekici konularından birini açıklamakla kendini sınırlandırmıyor. Aynı zamanda Osmanlı tarihinin uluslararası ilişkiler teorileri için ne kadar büyük bir hazine olduğunu da ortaya koyuyor.

Kitap, Osmanlı tarihi, savaş kararı ve uluslararası ilişkiler teorileri gibi üç konuda ilgi sahibi her okuyucuya hitap ediyor. Kapsamlı fotoğraf ve belge ekleri ile kitap, Osmanlı’nın savaş kararını bütün detayları ile okuyucunun ilgisine sunuyor.

ÖNSÖZ

İÇİNDEKİLER

Giriş

Literatürde Osmanlı Savaş Kararı

Neoklasik Realist Bir Açıklama

Osmanlı Savaş Kararı’nın Açıklanması

Çok kutuplu Avrupa’da Osmanlı Devleti’nin Üç Seçeneği

Stratejik Kültür ve Liderlik: Pragmatist Revizyonizm

Bölünmüş Dış Politika Yönetimi

Sonuç

KAYNAKÇA

BELGELER

RESİMLER

Temin Edebilirliği: Mevcut Yayın Tarihi: 2019
ISBN: 6057629005 Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 120 Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı Boyut: 14x21 cm
Kategori: Uluslararası İlişkiler, Siyaset, Tarih

En Çok Satanlar

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler